Gastrovýlet do Prahy aneb kurz vaření s Kamu, Mamacoffee a Naše maso
- Chef Amateur
- 17. 2. 2016
- Minut čtení: 4
Pro jednou jsem zase měla možnost zajet si do Prahy a pojmout svůj výlet opět zcela gurmánsky, což já velice ráda. :) Čekal mě totiž kurz vaření s šéfkuchařkou Kamu, čili Kamilou Rundusovou, na který jsem se nesmírně těšila a jelikož to byl můj první kuchařský kurz vůbec, byla má radost a očekávání jaké to bude o to větší.
Kamu se v poslední době dostává do širšího povědomí veřejnosti ať už nedávným rozhovorem pro DVTV, rozhovory v různých časopisech nebo tím, že je médii představována jako bývalá kuchařka v restauraci Jamieho Olivera. Svými zkušenostmi se zařadila mezi nejlepší kuchaře, které aktuálně Česko má. Schválně se podívejte na její FB profil. Protože to, jakým způsobem vařila Ondřeji Bankovi, našemu legendárnímu alpskému lyžaři, na soustředění v Chile ani nemluvě. Mé pozornosti také neuknikla a už nějakou dobu jí sleduji. Nadchla mě svými, byť v mladém věku, velkými gastrozkušenostmi, svou cestovatelskou duší, charismatem a vším, co v kuchyni dokáže.
Vařilo se ve škole vaření, v Laboratorio scuola di cucina. Kurz byl naprosto fantastický a splnil veškerá má očekávání. Pod vedením Kamu jsme po dobu čtyř hodin připravovali a ochutnávali jídla z thajské kuchyně - polévku Tom Yum Po Taek neboli Seafood polévku, která se vyznačuje svou specifickou pálivo-kyselkavo-rybí chutí, propojenou exotickou vůní a chutí citrónové trávy a galangalu, a ve které si náležitě vychutnáte čerstvé mořské plody - halibuta, krevety a mini chobotničky, společně s čerstvou zeleninou jako je lilek, žampiony nebo třeba hlíva a keříková rajčata. Souhra chutí a výsledný efekt po smíchání všech ingrediencí, (které bohužel jen tak v obyčejném obchodě neseženete), je nesmírně ohromující a překvapivá, a i když vám polévka lehce vypálí ústní dutinu, a nemáte se problém při každém soustě řádně zapotit, chcete ji prostě jíst donekonečna.
Příprava polévky

Tom Yum Po Taek

Hlavním chodem našeho kurzu byly thajské nudle Phad Thai. Jedná se o rýžové nudle s tamarindovou omáčkou, smaženým tofu, mungo klíčky, nakládanou řepou, cibulkou a dalším kořením, kde je vše ve finále originálně "zabaleno" do mřížkované vaječné omelety.

Phad Thai

Sladkou tečkou na závěr byl dezert Mungo Sticky Rice čili vynikající rýže nasladko s kokosovým mlékem, vietnamskou skořicí a sladkým mangem. Hotové gastroorgie. Už jen při vzpomínce na tyto dobroty, bych si je dala znovu!

Celý kulinářský thajský večer byl propletený povídáním o Thajsku a radami ohledně vaření, které nám Kamu dávala. Někdy to byl celkem fofr, jelikož se mi pod ruce dostávaly potraviny, které jsem předtím nikdy neviděla, ale určitě to stálo za to. Není pochyb, že se na nějaký další kurz s Kamu ještě opět někdy podívám.
Aby toho nebylo málo, rozhodla jsem se si následující den zpříjemnit dobrou kávou v Mamacoffee kavárně, kterých je sice v Praze víc než jen jedna, ale ani jedna nevypadá stejně. V každé z těchto kaváren dominuje originalita a charakteristický interiér, kde si můžete vychutnat šálek dobré, čerstvě pražené fair trade kávy, dát si k ní výborný dezert nebo se dokonce naobědvat či navečeřet (veganská a vegetariánská jídla).
Já se zde chtěla podívat hlavně proto, protože jsem o těchto kavárnách slyšela a četla, a tak mě zajímalo, jaké to tam ve skutečnosti je a jestli mi tam bude údajně dobrá káva opravdu chutnat.
Dostala jsem se do jedné z kaváren ve Vodičkově ulici. Mamacoffee na mě zapůsobila jako kavárna aristokratů. Dvoupatrová, prostorná kavárna, ve které si na klasických dřevěných kavárenských židlích nebo v měkké sedačce můžete vybrat z několika druhů káv či dezertů. Pokud máte čas a nikam nespěcháte, v kavárně si určitě v klidu poseďte a vychutnejte si tu kavárenskou atmosféru, a rozjímejte.. Měla jsem pocit, že tady když si člověk sedne, je okamžitě naplněn tvůrčím duchem a může jednoduše tvořit.. Zajímavé místo. Káva zde mi doopravdy chutnala i když musím podotknout, že jsem z její chuti nebyla až tak "paf", jak by se dalo očekávat. Nicméně domácí cheesecake se skořicí vše chuťově vyvažoval a tak jsem odcházela spokojená. Na jednu věc si přece jen dejde pozor - nedá se zde platit kartou a proto při sobě musíte mít dostatek hotovosti. Je to prostě opravdu aristokratická kavárna, kde by typický bohém ani jinak než korunami neplatil. ;)

Mou poslední zastávkou bylo řeznictví Naše maso, o kterém jsem taky slyšela a jako správný labužník jsem se tam prostě musela vypravit. Pokud jste už někdy měli možnost navštívit pražský Čestr Ambiente, budete se zde cítit jako ryba ve vodě. Naše maso totiž patří do stejné skupiny Ambiente, jako například také Brasileiro, Lokál, La Degustation, Café Savoy.. s tím rozdílem, že si zde jednoduše příjdete vybrat to nejčerstvější maso a uzeniny jako do řeznictví, ale také například pečivo, sádlo, škvarky, tvaroh mlíko.. no a oni vám to maso a uzeniny mile rádi na místě připraví k okamžité konzumaci. Pokud tedy chcete okamžitě jíst a nevadí vám vystát si frontu, zamiřte v Pasáži na Dlouhé třídě 39 rovnou do Bistra, pokud chcete pouze nakoupit suroviny a řádné masité mecheche si udělat doma, stačí když zajdete v pasáži o pár metrů dále a nakouknete přímo do prodejny Naše maso. Tam si v klidu a příjemném prostředí vše nakoupíte bez zbytečné tlačenice. Já si vybrala. :) Z hovězího masa budu mimochodem již dnes doma připravovat domácí burgry, ale o tom v dalším příspěvku. Jesliže tedy patříte mezi milovníky masa a styl, jakým se Čestr prezentuje máte rádi, určitě si do pasáže zajděte!
Bistro Naše maso, kde si vyberete a zároveň se na počkání najíte.

Výloha v Pasáži. Skvělá podívaná.

Dobroty. :)

___________________________________________________________________________________________
Naše maso, fotografie bistra zapůjčena za stránek Naše maso: http://nasemaso.ambi.cz/cz/#galerie
Comments