Třídruhová fazolová polévka s chilli
- Chef Amateur
- 6. 1. 2016
- Minut čtení: 2
Luštěniny obecně mám hodně ráda, což bohužel není pravidlem u všech. Za to podle mě můžou tak trochu školní jídelny a klasické "nemastné-neslané" druhy jídel, které nás na základní škole chuťově nijak neuchvátily a jedli jsme je prakticky jen z donucení. V dnešní době se však díkybohu gastronomie posunula o několik příček výš a tak máme v kuchyních možnost více experimentovat a ochutnávat kombinace plné překvapivých chutí, o kterých se nám ani nezdálo.
Stejně tak tomu bylo i v případě mé fazolové polévky. Na fazolích prakticky není nic tak zvláštního, je třeba si proto pohrát při vaření s jejich dochucováním. Dala jsem si tedy za úkol uvařit polévku, která mi bude chutnat, hned u prvního sousta mě nadchne a budu si ji chtít uvařit znovu.
Je zdravá, chutná, zasytí a zahřeje. Tato fazolová polévka je obzvlášť vhodná pro zimní měsíce, kdy si vaše tělo vyloženě říká o teplý a výtečný pokrm. Chilli jí dodává ten správný říz a musím neskromně uznat, že se mi opravdu povedla.


Potřebujeme:
Mungo fazole
Adzuki fazole
Černé fazole
(přiměřeně dle velikosti hrnce, já jsem dávala tak asi dvě hrsti od každého druhu fazolí)
- koupíte v obchodech se zdravou výživou
1 cibule
2 stroužky česneku
2 střední brambory
olej
sůl
Nori řasy
Majoránka
koření Würz Mischung (dostupné v DM drogeriích)
Sladká mletá paprika
Kurkuma
Chilli sušené, drcené
Na dochucení:
trocha zakysané smetany nebo přírodního tvarohového sýru
Celková doba vaření: cca 1,5 hodiny


Postup:
1). Ze všeho nejdřív si dáme namáčet fazole do čerstvé studené vody a necháme je takto námáčet klidně 12 a více hodin (já nechávala skoro 24h).
2). Jakmile máme druhý den fazole hezky namočené, můžeme začít s přípravou. Slijeme vodu, ve které se fazole máčely a pořádně je propláchneme pod kohoutkem, a dáme stranou.
3). V hrnci, ve kterém budeme polévku vařit si na trošce prohřátého oleje osmažíme na drobno nakrájenou cibuli (aby měla lehce zlatavou barvu, nic nepřeháníme). Poté si k cibuli přidáme opláchnuté fazole a zalijeme dostatečným množstvím čerstvé vody (cca 2 litry).
4). Fazole se vaří a tak máme čas si v klidu oloupat brambory a dva stroužky česneku.
5). Zhruba po hodince vaření, začneme k fazolím přidávat postupně další ingredience. Začneme česnekem, který si prolisujeme a dáme vařit k fazolím.
6). Následně přidáme řasy Nori, majoránku, koření Würz Mischung, trochu sladké mleté papriky, kurkumu a na závěr špetku chilli. S chilli opatrně, pokud máte doma nějaké obzvlášť pálivé, šetřete s ním, ať vám pak nepřebije veškerou chuť fazolí a nemáte v puse pouze oheň. Co se týče množství veškerého koření, záměrně ho neuvádím přesně. Vždy dejte od každého trochu (cca po lžičce) a potom už pouze postupně dochucujte dle vlastního uvážení.
7). V dalším kroce, jakmile už jsou fazole téměř akorát měkké, přidejte na kostičky nakrájené brambory a vše nechte zhruba 15 minut povařit.
8). Na závěr dle chuti osolíme a máme hotovo. Pokud vám něco zbyde a necháte polévku odležet do druhého dne, je ještě chutnější! :)
コメント